Potrzebni są wolontariusze

Bractwo św. Jakuba od 5 lat opiekuje się szlakiem pielgrzymim na trasie Głogów – Jakubów – Grodowiec – Polkowice - Chocianów – Bolesławiec – Lubań – Zgorzelec. Ten odcinek Szlaku jest zwany „Dolnośląską drogą św. Jakuba”. Szlak ten (w Görlitz) łączy się z niemieckim szlakiem pielgrzymkowym pod nazwą „Der Ökumenische Pilgerweg” , który dalej łączy się z siecią europejskich szlaków prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła Starszego w Santiago de Compostela.

Od czterech lat Bractwo opiekuje się również „Szlakiem Pątniczy do Jakubowa” na trasie Zgorzelec Jakubów. Przebieg obu tras jest taki sam, zmieniają się natomiast kierunki. Szlak Pielgrzymkowy prowadzi ze Zgorzelca do sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie, czyli do polskiego Santiago.

O stan oznakowania, jego aktualność, wyrazistość i estetykę dbają opiekunowie (strażnicy) poszczególnych odcinków Szlaku.

Oznaczenie Szlaku jest ciągle poprawiane, ale i tak może być lepsze. Wynika to z tego, że oznakowanie ulega zatarciu pod wpływem warunków atmosferycznych, zmian wywoływanych działalnością gospodarczą, itp.

W związku z powyższym potrzebne są dodatkowe osoby, które wspomogą dotychczasowych opiekunów szlaku. Najlepiej żeby były to osoby zamieszkałe blisko Szlaku, ale nie jest to warunek konieczny. Szczególnie zależy nam na pozyskaniu dodatkowych opiekunów odcinków Głogów – Jakubów oraz Lubań - Zgorzelec.

Zapraszamy do współpracy każdą chętna osobę.

W miesiącu marcu planowane jest spotkanie z opiekunami Szlaku i każda zainteresowana osoba będzie mile widziana.

W zakresie działania opiekuna jest proste oznakowanie (poprawienie, dodanie) znaków malowanych i oznaczeń na tabliczkach. Wskazane jest żeby poszczególnymi odcinkami opiekowało się kilu strażników, którzy będą się uzupełniali.

Jest to bardzo proste i dające satysfakcję zajęcie. W załączeniu kilka zdjęć pokazujących oznakowanie Szlaku.

Zainteresowanych prosimy o kontakt na adres :

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub telefoniczny 509 724 855

Staszek Halarewicz

12 luty 2011 r.

Św. Jakubie prowadź !

 

Zmiana trasy dolnośląskiego szlaku św. Jakuba !

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pielgrzymów Bractwo dokonało korekty dwóch odcinków szlaku.

1. zmienia się trasa szlaku z Jakubowa do Jerzmanowej. Dotychczasowa droga prowadziła poprzez wieś Gaiki i dochodziła do Jerzmanowej od strony południowej.

Nowa trasa wychodzi z Jakubowa w kierunku Głogowa, prowadzi przy cmentarzu i dalej polną drogą do wsi Maniów. Następnie dochodzi do drogi asfaltowej prowadzącej do szybu św. Jakub. Dochodzą do tej drogi należy skręcić w lewo, drogą asfaltową dojdziemy do skrzyżowania z ruchliwą drogą wojewódzką 229. W tym miejscu jest oznakowane przejście dla pieszych. Zalecamy szczególną ostrożność przy przekraczaniu tej drogi. Następnie wchodzimy do wsi Jerzmanowa, gdzie na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i chodnikiem idziemy prosto aż do wyjścia ze wsi. Za wsią, na wysokości Zajazdu Jerzmanowa (około 250 m za cmentarzem) skręcamy w lew, w uliczkę prowadzącą do zabudować nowego osiedla. Idziemy tą uliczka aż do ściany lasu, a następnie skręcamy w prawo i obrzeżem lasu idziemy aż do drogi leśnej. W tym miejscu skręcamy w lewo i dalej idziemy dotychczasowym szlakiem.

2. Zmienia się trasa szlaku na odcinku Polkowice Dolne – Nowa Wieś Lubińska. Dotychczasowa trasa biegła poprzez wieś Sobin. Nowa trasa prowadzi z Polkowic Dolnych, przez które idziemy ul. Chocianowską (najlepiej lewym chodnikiem) około 2,5 km aż do torów kolejowych.

Zaraz za torami za pierwszym zabudowaniem zaczyna się las.

Tutaj należy skręcić w lewo. Idziemy leśną drogą, cały czas prosto aż do jego końca lasu.

 

Po wyjściu z lasu jeszcze idziemy kilka set metrów prosto (po lewej stronie będzie już widać zabudowania), a następnie skręcamy w lewo do wsi do Nowa Wieś Lubińska, gdzie dochodzimy do skrzyżowania dróg. Skręcamy w prawo i po przejściu kilku dziesięciu metrów dochodzimy do kościoła.

 

Obie w/w zmiany są uzasadnione bezpieczeństwem pielgrzymów i chęcią zapewnienia dobrego standardu jakości trasy, dlatego prosimy wszystkich zainteresowanych o ich zrozumienie i zaakceptowanie tej potrzeby.

Św. Jakubie prowadź !


Opracował : SH

   

PODZIĘKOWANIA

Podziękowania Alicji Kott

   

Pismo od Księdza Prymasa

Zapraszamy do zapoznania się z treścią pisma od Księdza Prymasa Józefa Kowalczyka

Link do dokumentu

   

Strona 5 z 30