Przewodnik i książeczka pielgrzyma

Szlak pątniczy do Jakubowa - informacje


Drugie wydanie "Przewodnika" w przygotowaniu.

Uwagi dla pielgrzymów:
1. Znakiem rozpoznawczym pielgrzyma na Szlaku do Santiago jest muszla i kostur. Pielgrzym powinien mieć także credencial /identyfikator pielgrzyma/, w którym są odnotowane dane pielgrzyma oraz potwierdzenia z pobytu w innych miejscach na Szlaku. Credencial można dostać od Bractwa św. Jakuba Apostoła. Jest on załącznikiem do przewodnika po Dolnośląskim Szlaku św. Jakuba.

2. Miejsca noclegowe należy zarezerwować "z góry" tj . przed przybyciem do danej miejscowości.

3. Pielgrzym powinien mieć karimatę, śpiwór, płaszcz przeciwdeszczowy, buty odpowiednie do pory roku /latem sandały/.

4. Pielgrzymom, którzy planują rozpocząć wędrowanie po dolnośląskim Szlaku św. Jakuba proponujemy, żeby rozpoczynali pielgrzymkę niedzielną mszą św. w Jakubowie o godzinie 12,00. Z Głogowa około godziny 11,30 wyjeżdża autobus do Jakubowa.

5. Ta sama propozycja dotyczy osób, które rozpoczynają pielgrzymowanie w dowolnym miejscu i będą przechodzić przez Jakubów. Prosimy tak zaplanować trasę żeby wizyta w Jakubowie wypadła w niedzielę.

6. Niedzielna msza święta w Jakubowie nada Waszej pielgrzymce dodatkowy aspekt. A Wasz przykład będzie zauważony przez parafian i gości uczestniczących we mszy.

7. Każdy pielgrzym, który powiadomi księdza proboszcza z Jakubowa o rozpoczęciu pielgrzymki ma możliwość spowiedzi świętej i otrzyma błogosławieństwo na drogę.

8. Sugerujemy również żeby pielgrzymi brali pod uwagę wędrowanie dolnośląskim Szlakiem w kierunku od Zgorzelca do Jakubowa. Jakubów jako „polskie Santiago” doskonale nadaje się do zwieńczenia wędrowania po polskich ścieżkach jakubowych. W tym przypadku również proponujemy, żeby w miarę możliwości, planować dojście do Jakubowa w niedzielę przed południem. Tak, żeby zdążyć na niedzielną mszę świętą.